Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab to coroczne wydarzenie poświęcone twórczości, która powstaje w oparciu o najnowsze technologie i kreatywne programowanie. Stara się za pomocą sztuki odzwierciedlać stale zmieniający się wpływ technologii na społeczeństwo i środowisko. Festiwal odbywa się w Krakowie od 2012 roku. Jest organizowany jest przez Fundację Photon.

Program festiwalu koncentruje się na potencjale twórczym ukrytym w maszynach, algorytmach, programowaniu i bazach danych, eksplorując kluczowe zjawiska we współczesnej kulturze i sztuce cyfrowej, w tym VR/AR/XR, sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, hacking i cyfrową tożsamość. Program oferuje wystawy, spektakle i koncerty audiowizualne, projekcje wideo, wykłady, warsztaty, rezydencje artystów i panele dyskusyjne z ekspertami.

Festiwal Patchlab w 2019 otrzymał oznaczenie ‘EFFE Label’, czyli znak jakości European Festivals Association (EFA) przyznawany dla wybitnych festiwali artystycznych, za wyjątkowe i innowacyjne podejście, za wkład w dziedzinie sztuki, zaangażowanie społeczne i międzynarodową otwartość. W 2021 został wyróżniony etykietą ‘Badge of Invention’ za wyjątkowe działania podczas pandemii. Wydarzenie należ do międzynarodowej platformy AVnode zrzeszającej artystów i wydarzenia prezentujące współczesną sztukę audiowizualną wspieraną przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa. 

 

Poprzednie edycje festiwalu w latach 2012-2022

 

Aftermovie 2022