Laurie Anderson to amerykańska artystka awangardowa, piosenkarka, plastyczka, reżyserka, pisarka, rzeźbiarka, kompozytorka, wynalazczyni, reżyserka i performerka, której twórczość obejmuje sztukę performance, muzykę pop i projekty multimedialne. Początkowo kształciła się w grze na skrzypcach i rzeźbie, w latach 70. Anderson realizowała różnorodne projekty związane ze sztuką performance w Nowym Jorku, koncentrując się szczególnie na języku, technologii i obrazach wizualnych. Stała się szerzej znana poza światem sztuki, kiedy jej piosenka O Superman osiągnęła drugie miejsce na brytyjskiej liście przebojów singli w 1981 roku. Debiutancki album Anderson Big Science został wydany w 1982 roku i od tego czasu ukazało się wiele albumów studyjnych i koncertowych. Zagrała i wyreżyserowała film koncertowy Home of the Brave z 1986 roku. Twórczość Anderson obejmuje także dzieła teatralne i dokumentalne, aktorstwo głosowe i instalacje artystyczne. Jest pionierką muzyki elektronicznej i wynalazczynią kilku urządzeń muzycznych, które wykorzystuje w swoich nagraniach i pokazach performance.
Jej prace wizualne można było oglądać w wielu galeriach i muzeach, retrospektywę jej prac  prac muzycznych, wizualnych i instalacji pokazywane były m.in. w Musée d’art contemporain de Lyon we Francji , w São Paulo w Brazylii czy w Rio de Janeiro.
Jej prace wizualne w ramach stałej ekspozycji prezentuje Massachusetts Museum of Contemporary Art, czyli MASS MoCA. Jej trzy prace w zakresie rzeczywistości wirtualnej: „Chalkroom”, „Aloft” i „To The Moon”, które powstały we współpracy z artystą Hsin-Chien Huangiem, prezentowane były na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2019 oraz zdobyły wiele nagród, w tym za najlepsze doświadczenie VR na festiwalu na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2017.
Jej partnerem życiowym, a także współpracownikiem był Lou Reed od 1992 roku. Pobrali się w 2008 roku i pracowali razem nad wieloma projektami aż do jego śmierci w 2013 roku. Anderson mieszka w Nowym Jorku.

Photo: Tim Knox