Twórcy i eksperci wirtualnych rzeczywistości z Horyzontów Wirtualnych Zdarzeń oraz Laboratorium vnLab działającego przy PWSFiT w Łodzi spojrzą krytycznie na procesy związane z przestrzeniami immersyjnych narracji. Zaproszeni goście zaprezentują także rezultaty badań percepcji odbiorców interaktywnych narracji oraz prognozy i kierunki rozwoju nowych doświadczeń cyfrowych.

Rozmowę poprowadzi dr hab. Jowita Guja, kierowniczka EduVRLab na AGH w Krakowie

____dr hab. Jakub Wróblewski | ASP Warszawa, Horyzonty Zdarzeń Wirtualnych
Artysta interdyscyplinarny, twórca i badacz, reżyser interaktywnych doświadczeń VR. Zajmuje się narracją audiowizualną, działaniami immersyjnymi oraz projektami z nurtu art & science. Jego obecny obszar zainteresowań to rzeczywistość mieszana, silniki gamingowe, eksperymenty z technologią 3D i Vr oraz problem ucieleśnienia. Zakres jego poszukiwań jest szeroki, a strategia artystyczna opiera się na badaniu i poszerzaniu granic medium, którym aktualnie się zajmuje. Prowadzi dyplomującą Pracownię 3D i Zdarzeń Wirtualnych II na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Razem z Elzą Urwanowicz-Rojecką zainicjował portal Horyzonty Zdarzeń Wirtualnych. Wykładał w Belgii, Holandii, Anglii, Turcji, Norwegii i Indiach. Tutor programu Gaude Polonia Narodowego Centrum Kultury.

____Eliza Urwanowicz-Rojecka | Galeria Arsenał Białystok, Horyzonty Zdarzeń Wirtualnych
Socjolożka, absolwentka studiów kulturowych i studiów nad globalizacją. Kuratorka, koordynatorka, inicjatorka projektów z obszaru sztuk wizualnych i nauk humanistyczno- społecznych, zawodowo od 8 lat związana z Galerią Arsenał w Białymstoku. Kuratorka i współkuratorka wystaw „Solidarność i sprawstwo”, „Strach”, „Kateryna Lysovenko”, “Ogród cmentarny”, „Świadomość planetarna”, „Radykalne rodzicielstwo”. Koordynatorka m.in. projektów „Liminal – stan przejściowy”, „Gazeta Dzieci”, „Laboratorium badań nad szczęściem”. Współkuratorka (wraz z Jakubem Wróblewskim) platformy badawczo- artystycznej Horyzonty Zdarzeń Wirtualnych.

____Jacek Nagłowski | vnLab PWSFTviT Łódź
Producent i reżyser filmowy i cinematic VR. W 2004 wspólnie z Agnieszką Janowską założył firmę Centrala zajmującą się produkcją filmów dokumentalnych i fabularnych, która do dnia dzisiejszego wyprodukowała dwadzieścia pięć filmów, w większości koprodukcji międzynarodowych. Filmy Centrali otrzymały kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym kilkanaście Grand Prix. Jego dokument Gugara (2008 – produkcja, scenariusz, reżyseria (wspólnie z A. Dybczakiem), montaż) był wyselekcjonowany do pokazów na festiwalu w Cannes i został zakupiony do kolekcji paryskiego Muzeum Sztuki Współczesnej Centre Pompidou. Współzałożyciel firmy Circus Digitalis (2012) zajmującej się tworzeniem rozwiązań z dziedziny cyfrowego obrazowania 3D. Inicjator i kierownik projektu badania języka Cinematic VR w Łódzkiej Szkole Filmowej. Od 2016 roku organizuje przeglądy filmów i sztuki wirtualnej rzeczywistości Czasoprzestrzenie, których zadaniem jest promocja VR jako dziedziny artystycznej. Jego dokument VR „Szepty” (2019 – producent, scenarzysta, reżyseria wspólnie z Patrykiem Jordanowiczem) zwyciężył w ramach Biennale College Cinema VR 2019 i miał premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji.